Skip to main content

Sesiune de instruire pentru funcționarii din penitenciare cu participarea funcționarilor MAI

Angajații Secțiilor siguranță și regim din instituțiile penitenciare din țară au participat astăzi, 3 decembrie curent, la un curs de formare profesională, desfășurat în cadrul Centrului de instruire al ANP, de către reprezentantul Ministerului Afacerilor Interne în comun cu funcționarii ANP.

Subiectele abordate în cadrul instruirii au fost: planificarea și organizarea perchezițiilor, modul de desfășurare și documentare a acestora; aspectele practice de documentare a infracțiunilor de către angajații subdiviziunilor MAI;  instrucțiunea privind modul de constatare a infracțiunilor.

Astfel de instruiri sunt desfășurate sistematic pentru funcționarii sistemului administrației penitenciare, contribuind la stabilirea unor standarde de calitate în activitatea profesională.

Datorită bunelor relaţii de colaborare, stabilite între sistemul administrației penitenciare şi MAI, funcționarii sunt instruiți prin prisma experiențelor și bunelor practici ale altor instituții.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md