Skip to main content

Prezentarea programului probațional „Drink and Drive” în Penitenciarul nr.11-Bălți

Nouă deținuți, cu statut de prevenit, din custodia Penitenciarul nr.11-Bălți au participat astăzi, 11 iunie curent, la o ședință informativă cu genericul „Consumul la volan ucide”, organizată de angajații Serviciului reintegrare socială al instituției, în comun cu reprezentanții Biroului de Probațiune din mun. Bălți.

În cadrul activității, deținuților, care se află în arest preventiv pentru conducerea mijloacelor de transport în stare de ebrietate, li s-a adus la cunoștință despre pedeapsa pentru consumul de alcool la volan, efectele negative ale alcoolului la volan, riscurile și dezavantajele consumului de alcool, aceștia fiind provocați la discuții sincere în privința situațiilor create.

Scopul ședinței a fost informarea persoanelor private de libertate despre consecințele negative, fatale, în urma cărora a fost săvârșită infracțiunea, de a preveni și de a reduce rata de recidivă pe viitor a conducerii mijloacelor de transport sub influența alcoolului.

Menționăm că acțiunea în cauză face parte din programul „Drink & Drive” - program specific de reabilitare a persoanelor condamnate pentru infracțiuni săvârșite pe fondul conducerii autovehiculelor sub influența băuturilor alcoolice, demarat de către Inspectoratul Național de Probațiune.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md