Ziua mondială de luptă împotriva cancerului, aniversată în fiecare an la 4 februarie, invită populaţia la conştientizare şi la acţiune pentru o lume mai puţin împovărată de durerea acestei afecțiuni. La nivel mondial, precum și în sistemul administrației penitenciare, cancerul este a doua cauză de mortalitate reprezentând aproape 1 din 6 decese.
Într-un efort, pentru a se alătura acțiunilor de sensibilizare și informare asupra riscurilor și prevenirii acestei maladii, în instituțiile penitenciare au fost desfășurate ore informative, precum și activități menite să intensifice gradul de cunoaștere, depistare la timp și tratare a acestei boli, atât în rândul persoanelor aflate în detenție, cât și a populației de rând.
Astfel, îndrumați de personalul penitenciar în calea spre cunoaștere, deținuții au primit pliante informative și au putut viziona imagini video cu referire la riscurile asociate bolilor oncologice. Toate aceste măsuri cognitive au dat naștere discuţiilor eficiente care, au fost fortificate de propunerea mai multor metode de prevenire și tratament în cazul persoanelor deja afectate.
În această ordine de idei, este absolut necesar de specificat faptul că, doar pe parcursul anului 2023, 1/3 dintre persoanele care primesc o sentință de condamnare și acced în instituțiile penitenciare sunt diagnosticați, în investigațiile inițiale, cu o formă de cancer. Totodată, anul trecut au fost înregistrați 30 de deținuți bolnavi de una dintre formele de oncologice, 2 fiind eliberați de la ispășirea pedepsei pe motiv de boală, iar 5 dintre ei au decedat.
Ca măsuri de prevenire, secțiile medicale din subordinea Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), precum și Penitenciarul nr.16-Pruncul, care este singurul spital de tip penitenciar, se implică activ în măsurile de prevenție a acestor afecțiuni, efectuând mai multe tipuri screening-uri ale tumorilor canceroase în rândul persoanelor aflate în detenție, precum ar fi: mamografia, PSA la bărbați și Testul Babeș-Papanicolau.
Păstrând convingerea că, maladia cancerigenă reprezintă o boală și nu o sențință, ANP salută și apreciază eforturile tuturor angajaților care inițiază acțiuni de cunoaștere și luptă pentru viața fiecărui cetățean, indiferent de locul deținerii acestuia.

