Skip to main content

Agenții de penitenciare au început cursul de instruire inițială la distanță

Prima promoție de agenți de penitenciare au început cursurile de pregătire inițială la Centrul de instruire al Administrației Naționale a Penitenciarelor, ieri, 9 iunie 2020.

Ținând cont de situația epidemiologică, care a creat impedimente la organizarea cursurilor de instruire inițială și perfecționare, 35 de agenți de penitenciare vor studia la distanță, în perioada 9 iunie – 17 iulie 2020.

În conformitate cu Planul de învățământ al Centrului de instruire al ANP și Programul de pregătire inițială a personalului nou angajat, agenții de penitenciare vor fi instruiți în domeniul respectării drepturilor omului, prevenirii și combaterii ilegalităților în penitenciare, acordării primului ajutor medical, comportării cu arma de foc, etc.

Menționăm că, Centrul de instruire al ANP cu suportul Direcției IT și comunicații a DGLA a ANP au inițiat procesul de instruire la distanță prin intermediul platformei online Zoom.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel.: (022) 409-768