Skip to main content

Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului

De Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului, care este marcată anual în a treia duminică a lunii iunie, funcționarii serviciilor medicale din cadrul sistemului administrației au marcat ziua profesională fără tradiționalele ședințe solemne cu înmânări de diplome.

„În aceste momente de grea cumpănă, exprim recunoștința față de lucrătorii medicali și farmaciștii care, activează în sistemul administrației penitenciare, deoarece prin efort comun reușim să contribuim la realizarea sarcinilor instituționale”, a spus directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru.

În semn de recunoștință pentru asigurarea sănătății deținuților din custodia sistemului administrației penitenciare, munca, efortul și profesionalismul de care dau dovadă în fiecare zi, lucrătorii medicali au fost menționați cu premii bănești.

Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului a fost instituită prin decret prezidențial în anul 1994 pentru a oferi ocazia de a onora în mod oficial oamenii care stau la straja sănătății publice.