Skip to main content

Ziua Internațională a Copilului sărbătorită după gratii

Și copiii din penitenciare au avut parte de o festivitate frumoasă de Ziua Internațională a Copilului, sărbătorind copilăria, cel mai luminos și profund sentiment, cea mai importantă zi din viața fiecărui copil.

 

În pofida faptului că se află după gratii, departe de familie, minorii din  penitenciare s-au bucurat de eveniment, marcând la 01 iunie ziua copilăriei.

 

Cu acest prilej, administrația penitenciarelor nr.10- Goian și nr.11-Bălți,  în colaborare cu asociațiile obștești partenere și confesiunile religioase au adus un zâmbet în sufletele copiilor aflați în detenție, alinând pentru moment dorul de casă și familie.  

 

Copiii au fost plăcut surprinși  și impresionați de activitatea bogată și de dragostea cu care au fost înconjurați în această zi. Astfel, au fost organizate jocuri interactive, intelectuale precedate de istorii de viață, victorine și premii dulci.

 

Un accent deosebit a fost pus pe emoțiile pe care le împărtășă copiii aflați în detenție, dar și pe nevoia de a rămâne copii, chiar și după zidurile ghimpate ale edificiilor în care se află.

 

Copilăria, o perioadă  a vieții, când totul pare simplu, frumos, perioada cea mai prețioasă a vieții, este cadoul pe care ni-l oferă viața. Copilăria e o lume aparte, plină de miracole, e o stare care nu are vârstă, e o lume a amintirilor, iar universul copilăriei este tot ce ne înconjoară și ne face fericiți.

 

Activități similare au mai fost desfășurate și în alte instituții penitenciare, în care se dețin și minori.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel.: (022) 409-767

e-mail: presa@anp.gov.md