Directorul interimar al ANP, Aureliu Suhan, s-a întâlnit astăzi în cadrul unui Off-line cu studenții facultății de psihologie din cadrul Universității de Stat „Alecu Ruso” din Bălți. Evenimentul s-a desfășurat la sediul ANP, la care au mai participat șefi de direcții din cadrul ANP, Oleg Pantea, Iuliana Curea și Natalia Antonevici.
Studenții, însoțiți de profesorul Vasile Garbuz, lect. univ., au fost informați despre activitatea sistemului penitenciar, personalul angajat, organigrama ANP și cele mai noi reforme implementate în penitenciare, despre deținuți în custodie.
Un subiect aparte al discuțiilor a fost dedicat psihologiei penitenciare:
- asistența psihologică oferită personalului penitenciar,
- programele cognitive, de schimbare comportamentală pentru deținuți,
- acțiunile de resocializare.
Grupul de studenți a manifestat interes față de serviciile penitenciare, adresând diverse întrebări privind posibilitățile de angajare în câmpul muncii, cerințele înaintate față de asemenea funcții, specificul psihologului penitenciare, garanțiile sociale ale personalului și ofertele ANP.
Vizita de studiu a studenților la Chișinău a fost posibilă cu sprijinul Alianței Franceze din Republica Moldova.
Secţia relaţii publice şi mass-media
Tel.: 022 409-767
e-mail: presa@penitenciar.gov.md

