Skip to main content

Sinteza săptămânii în sistemul penitenciar (23-30.07.2018)

Săptămâna trecută în penitenciare a fost înregistrat un număr de 7252 persoane, 93-persoane eliberate, 64-reținute și plasate în izolatoarele de urmărire penală, 978-încadrate benevol în câmpul muncii, un deținut a decedat. O persoană a fost transferată din Portugalia și plasată în Penitenciarul nr.13-Chișinău.

 

Potrivit planului activităților de educație și asistență psiho-socială, persoanele deținute au beneficiat de 275 ore educative în baza programelor de schimbare comportamentală și școlarizare. Prezența beneficiarilor la programele educative și psiho-sociale a fost de 1876 persoane.

 

De asemenea, în activitatea Direcției medicale la spitalul penitenciar Pruncul, pe motiv de sănătate au fost internați și au beneficiat de asistență medicală 15 deținuți. În legătură cu efectuarea investigațiilor suplimentare, în cadrul instituțiilor medicale ale Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale au fost escortați 3 pacienți, totodată fiind efectuate 9 apeluri la 112 pentru asistență medicală de urgență.

 

În scopul contracarării pătrunderii obiectelor interzise în penitenciare, în urma efectuării perchezițiilor, la punctele de control și trecere, angajații sistemului penitenciar au depistat: 24 telefoane mobile, cu mai multe accesorii pentru acestea și 3 pachete cu substanțe de proveniență necunoscută, presupuse a fi narcotice. Persoanele civile reținute au fost predate organelor de poliție.

 

Pentru detalii puteți contacta serviciul de presă al ANP.

Serviciul mass-media

Tel: (022) 409-767

e-mail: presa@anp.gov.md