Skip to main content

Serviciile medicale la raport!

Ieri, 26 octombrie, la Penitenciarul nr.9-Pruncul a avut loc ședința de bilanț a activității serviciilor medicale din cadrul sistemului penitenciar, cu privire la realizarea misiunii pe parcursul a nouă luni ale anului curent. Ședința a constat într-un raport complex care a vizat nu doar rezultatele înregistrate ci și provocările , subiectele sensibile, asigurarea calității și echivalenței serviciilor medicale prestate, rezultatele auditului medical intern, dar și soluții pentru prevenirea situațiilor neprevăzute.

De asemenea în cadrul întrevederii au fost abordate impedimentele care tergiversează unele priorități stabilite acum nouă luni și analizate posibilitățile de remediere a acestora.

Printre principalii indicatori de raportare a realizărilor s-au evidențiat planificarea și gestionarea medicamentelor, consumabilelor și dezinfectanților în sistemul penitenciar; implementarea managementului calității serviciilor medicale; tratamentul hepatitelor virale cronice; diagnosticul de laborator al infecției HIV; acreditarea secțiilor medicale; perfecționarea în domeniu a personalului medical din penitenciare.

Conducerea Direcției medicale din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor a solicitat implicare și responsabilitate maximă fața de atribuțiile de serviciu, transmițând totodată toată susținerea pentru realizarea actului medical, mizând pe profesionalismul și dedicația colegilor.

La final, participanții la ședință au facut cunoștință cu principiile de funcționare a Comunității Terapeutice „Catharsis”, dar și implicarea în realizarea procesului de selectare a beneficiarilor.