Skip to main content

Webinar: „Activități de profilaxie a infecțiilor în contextul pandemiei COVID-19 în instituțiile penitenciare”

Funcționari din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor și penitenciare au participat, astăzi, 12 mai 2020, la seminarul on-line cu tematica ,,Activități de profilaxie a infecțiilor în contextul pandemiei COVID-19 în instituțiile penitenciare. Exemple de bune practici din țările regionale”.

În cadrul webinarului au fost prezentate cele mai recente recomandări și ghiduri ale ONU și, de asemenea, măsurile întreprinse de țările Europei de Est și Asiei Centrale pentru a depăși barierele în asigurarea continuității serviciilor medicale în timpul pandemiei cu noul coronavirus (COVID-19) pentru persoanele din  locurile de detenție.

Webinarul, organizat de UNODC,  a reunit specialiști în domeniul prevenirii şi controlului infecției HIV, tuberculoză și hepatită în închisori din Republica Moldova, Belarus, Ucraina, Kazahstan, Kârgâzstan, Tadjikistan și Uzbekistan.

Scopul seminarului a fost întrunirea specialiștilor pentru împărtășirea experienței și bunelor practici privind asigurarea accesului continuu la servicii vitale în timpul pandemiei pentru persoanele private de libertate din custodia penitenciarelor.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel.: 022 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md