Comunitatea Terapeutică din cadrul Penitenciarului nr.9-Pruncul a marcat, astăzi, 30 iulie 2019, un an de când primii 3 condamnați au fost incluși în cadrul proiectului.
Cu acest prilej la eveniment au fost prezenți reprezentanți ai Direcției Generale Detenție a ANP, angajați ai Penitenciarului nr.9-Pruncul și ai penitenciarelor din zona centru în comun cu reprezentanți ai AO Inițiativa Pozitivă.
Directorul instituției penitenciare, Eduard Timofei a venit cu un cuvânt de felicitare pentru cei 16 rezidenți care se află la moment în cadrul Comunității dorindu-le mult succes în continuare și răbdare.
Comunitatea Terapeutică pentru condamnaţii dependenţi de droguri, este o metodă inovativă în sistemul penitenciar moldovenesc, ce va consolida pachetul comprehensiv de servicii pentru această categorie de condamnaţi şi va oferi acestora siguranţa de a nu interacţiona cu factori negativi, ce pot condiţiona consumul de droguri.
Proiectul a fost elaborat în colaborare cu experţii norvegieni, reprezentanţii Pompidou Grup al Consiliului Europei și Administrația Națională a Penitenciarelor și face parte din proiectul Regional „Răspunsurile justiției penale pentru consumul de stupefiante de către deținuții dependenți” Parteneriatul Estic CE/UE 2015.
Serviciul mass-media al ANP
Tel.: (022) 409-767
E-mail: presa@anp.gov.md

