Joi, 13 februarie curent, angajații Penitenciarului nr.4-Cricova, au participat la o sesiune de instruire pentru îmbunătățirea abilităților de comunicare și dezvoltare personală cu privire la metodele de soluționare a conflictelor. Activitatea a fost organizată de către Secția Reintegrare Socială în comun cu reprezentanții Comunității XOMM.
În cadrul trainingului, participanții au abordat subiecte precum: tipurile de comportament într-un conflict, importanţa comunicării pentru consolidarea situațiilor de criză, etapele de negociere și soluționarea conflictelor pentru un mod asertiv de comunicare.
La finalul sesiunii, cei prezenți au analizat experiența de instruire și metodele progresive în soluționarea unui conflict în cadrul unui exercițiu în care funcționarii penitenciarului au fost implicați.
Menționăm că, astfel de traininguri contribuie la îmbunătățirea unor abilități de comunicare eficientă cu persoanele condamnate.
Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767
E-mail: presa@anp.gov.md

