Administrația Națională a Penitenciarelor se preocupă continuu de menținerea ordinii și securități în instituțiile penitenciare prin desfășurarea măsurilor de regim care sporesc siguranța deținerii și preîntâmpină comiterea de noi infracțiuni.
Astfel, în dimineața zilei de 28 iunie 2023, datorită prudenței manifestate de către angajații Penitenciarului nr.3-Leova, la efectuarea verificării autospecialei destinate pentru colectarea deșeurilor, au fost depistate și ridicate două bucăți de lemn în interiorul cărora erau camuflate 4 telefoane mobile.
Cazul a fost documentat pe faptul introducerii obiectelor interzise în penitenciare și transmis organelor de poliție.
Totodată, ieri au avut lor percheziții de amploare în două penitenciare din țară: Penitenciarul nr.4-Cricova și Penitenciarul nr.13-Chișinău, la doi deținuți și sectoarele de detenție unde aceștia locuiau. Persoanele vizate erau implicate în scheme de acumulare a mijloacelor financiare pentru susținerea unei organizații criminale. Operațiunea comună a implicat angajații grupului mixt de intervenție al Administrației Naționale a Penitenciarelor, ofițerii Direcției investigații criminale a INI, mascații DDS „Pantera” și procurorii PCCOCS.
Administrația Națională a Penitenciarelor reiterează asupra intoleranței privind pătrunderea și păstrarea în locurile de detenție a substanțelor și obiectelor interzise și susținerea fenomenului subculturii criminale în rândul deținuților.

