Deja devenită tradiție, începând cu anul 1998, Administrația Națională a Penitenciarelor este gazda competiției sportive cu caracter militar-aplicativ – Ștafeta combinată a sistemului administrației penitenciare.
Evenimentul cuprinde atât imbinarea abilităților sportive, coeziunea echipelor, dezvoltarea unui spirit armonios de relaționare și motivare al angajaților spre noi performanțe, cât și sporirea capacității de reacție și intervenție în cazul incidentelor operaționale sau critice întâlnite în activitatea de serviciu.
Desfașurarea competiției a fost o adevărată provocare, dupa sistarea acesteia timp de 5 ani din diverse motive. “Dincolo de ideea de competiție, faptul că astăzi ne-am adunat toți aici, demonstrează că adevăratele valori și succese se nasc atunci când creștem din aceeași rădăcină și împărțim aceleași reușite. Sportul formează caractere și voință, generând valori importante precum colegialitatea, solidaritatea și toleranța”, a menționa în discursul său, directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor, Anatolie Falca.
Evenimentul a reunit în jur de 500 angajati din cele 17 subdiviziuni subordonate, arbitrate de o comisie specială de evaluatori, printre care: conducerea Ministerului Justiției, conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor, invitați de onoare și parteneri de cooperare.
Echipele și-au testat abilitățile la următoarele probe:
- Ștafeta militar-sportivă;
- Lupta națională „Trânta”;
- Proba tragerea odgonului;
- Competiția „Cea mai bună tabără” cu tematica „Suntem o națiune”.
Deoarece în această competiție nu există învinși, echipele s-au bucurat de experiența trăită pe traseu, iar cei care au demonstrat performanțe remarcabile au fost recompensați cu trofee, diplome, premii bănești și cadouri din partea organizatorilor.

