Astăzi, 27 decembrie curent, la sediul ANP, juriștii din penitenciare au participat la sesiuni de dezvoltare a competențelor profesionale în domeniul aplicării mecanismului compensatoriu prevăzut art. 473² - 4734 din Codul de procedură penală.
La deschiderea sesiunii a fost prezent directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru, care a salutat inițiativa organizării unor astfel de întruniri, „există o mulțime de chestiuni care trebuie punctate, analizate, discutate cu colegii noștri, pentru a fi pregătiți la nivelul corespunzător în ședințele de judecată…”.
Participanții la eveniment au fost instruiți de către reprezentantul Guvernului Republicii Moldova la C.E.D.O., Oleg Rotari și șeful direcției juridice din cadrul ANP, Alexandru Crudu.
În cadrul sesiunii au fost abordate subiecte importante precum: admiterea cererilor prescrise, neexaminarea situației individuale a deținutului, omisiunea notificării instituției penitenciare cu conținutul plângerii adresate, acordarea compensațiilor pentru perioade față de care anterior au fost despăgubite, aspecte problematice din practică, alte chestiuni din domeniu.
Conducerea sistemului administrației penitenciare organizează sistematic sesiuni de instruire pentru personalul din instituțiile penitenciare, în scopul dezvoltării abilităților, consolidarea cunoștințelor și competențelor profesionale.
Serviciul mass-media al ANP
Tel. 0 22 409 817

