Conducătorii auto din cadrul sistemului administrației penitenciare, care conduc autovehicule speciale cu regim prioritar în timpul misiunilor de serviciu au participat la finele săptămânii precedente la o ședință de instruire în domeniu.
Sesiunea de instruire a fost moderată de un reprezentant al Inspectoratului Național de Patrulare, care s-a axat pe prevederile legislației în vigoare ce vizează securitatea circulației rutiere, respectarea cerințelor Regulamentului circulației rutiere, dar și comportamentul conducătorilor auto în trafic.
În context, au fost prezentate informații ample despre numărul accidentelor rutiere cu implicarea autovehiculelor cu regim prioritar, punând accent pe responsabilizarea șoferilor acestora, pentru punerea în funcțiune a semnalelor luminoase și sonore speciale doar în cazul misiunilor de serviciu urgente.
La rândul lor, cei prezenți au manifestat interes și au apreciat informațiile relatate de către formator, însușind o lecție pentru viață. Prelegerea a culminat cu dezbateri și întrebări pe marginea subiectelor abordate.
Asemenea ședințe de instruire sunt benefice pentru angajații care activează în domeniul respectiv, sesiunea fiind organizată de către Direcția resurse umane a Administrației Naționale a Penitenciarelor.
Serviciul mass-media ANP
Tel: (022) 409-767
e-mail: presa@anp.gov.md

