Skip to main content

Seminar informativ pentru deținuții din Penitenciarul nr.10-Goian

Deținuții minori de la Penitenciarul nr.10-Goian au participat, astăzi, 17 august 2022, la un seminar informativ cu genericul „Comunicarea și bunele maniere”.

Instruirea a fost desfășurată de reprezentații Societății de Cruce Roșie din Republica Molodva, cu scopul dezvoltării abilităților, creșterii potențialului şi cultivării valorilor corecte pentru tinerii deținuți.

În cadrul seminarului minorii au fost informați despre bunele maniere, noțiuni de etichetă, bariere de comunicare, formule de salut și moduri de relaționare interpersonală. Participarea la astfel de acțiuni, a oferit deținuților posibilitatea de a reflecta asupra rolului cunoașterii şi respectării bunelor maniere.

Menționăm că sunt planificate mai multe instruiri tematice, conform necesităților de învățare a tinerilor, ce le-ar facilita ulterior reintegrarea în societate.