Skip to main content

Ședință online: „Utilizarea aplicației de videoconferință în instanțele de judecată și instituțiile penitenciare”

Funcționarii sistemului administrației penitenciare au participat, astăzi 6 mai 2020, la o ședință online cu genericul: „Utilizarea aplicației de videoconferință în instanțele de judecată și instituțiile penitenciare”, organizată cu suportul Programului USAID pentru Justiție Transparentă.

La eveniment a participat directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru, angajați din cadrul ANP, reprezentanți ai Consiliului Superior al Magistraturii și ai societății civile.

În cadrul ședinței a fost discutat Planul de Acțiuni, elaborat în baza concluziilor și recomandărilor incluse în „Raportul privind utilizarea aplicației de videoconferință în instanțele de judecată și instituțiile penitenciare”, precum și asistența care poate fi oferită de către Program ulterior.

Programul USAID pentru Justiție Transparentă a fost lansat oficial în Republica Moldova în anul 2017 și promovează un sistem de justiție mai responsabil și eficient, accesibil tuturor membrilor societății, prin dezvoltarea și implementarea soluțiilor tehnologice bazate pe internet.

Serviciul mass-media al ANP

Tel. 0 22 409 787

Email: presa@anp.gov.md