Ieri, 19 februarie curent, Secretarul general de stat, Anatolie Munteanu, a efectuat o vizită de lucru la Comunitatea Terapeutică din Penitenciarul nr.9-Pruncul.
În cadrul vizitei, înaltul oaspete s-a familiarizat cu procesul de reabilitare a rezidenților din comunitate, cu programul zilnic și activitățile educative, ocupaționale și psihosociale. Totodată, Secretarul general de stat, a venit cu mesaje de încurajare și motivare pentru cei 13 rezidenți ai Comunității Terapeutice, îndemnându-i să continue procesul de reabilitare.
La finalul întrunirii rezidenții comunității au fost implicați în diverse activități educative, printre care și confecționarea, împreună cu dl Munteanu, a unei desen cu un puternic mesaj motivațional.
Amintim că, Comunitatea Terapeutică a fost creată pentru condamnaţii dependenţi de droguri și este o metodă inovativă în sistemul penitenciar autohton, ce consolidează pachetul comprehensiv de servicii pentru această categorie de deținuți, oferind acestora siguranţa de a nu interacţiona cu factori negativi ce pot condiţiona consumul de droguri.
Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767
E-mail: presa@anp.gov.md

