La inițiativa organizației neguvernamentale „Cross Culture Project Association”, în perioada 24-28 februarie, directorul Penitenciarului nr.10-Goian, dl Alexandru Roibu, a efectuat o vizită de studiu în orașul Copenhaga, Danemarca. Scopul principal al acestei vizite a fost schimbul practicilor de succes și a abordărilor exemplare în prevenirea și combaterea delicvenței juvenile.
Danemarca este recunoscută la nivel internațional pentru abordarea sa progresistă în gestionarea infracționalității juvenile, iar prezenta întrevedere a servit o bună oportunitate de a face cunoștință cu modelele de referință daneze în domeniul reabilitării și reintegrării a tinerilor cu o conduită deviantă.
Principalele subiecte abordate au vizat măsurile de prevenire a unui comportament infracțional în rândul tinerilor și identificarea căilor alternative ce țin de privarea libertății acestora.
Directorul penitenciarului a exprimat recunoștința sa față de gazde pentru deschiderea în a împărtăși cunoștințele și experiența lor valoroasă ce vizează segmentul infracțional juvenil.
Bagajul de informații vor servi drept fundament pentru îmbunătățirea practicilor penitenciare în sensul prevenirii comportamentelor antisociale în rândul minorilor.

