Skip to main content

Oră informativă pentru deținuții din Penitenciarul nr.1-Taraclia

Deținuții din custodia Penitenciarului nr.1-Taraclia, au participat astăzi, 21 iunie la o oră informativă cu genericul: „Reintegrarea socială a condamnaților. Perspective și probleme ale pregătirii condamnaților pentru eliberarea din detenție și după eliberare”.

Activitatea a fost organizată de către Serviciul reintegrare socială a Instituției Penitenciare în comun cu Biroul de probațiune din or. Taraclia, la care au participat 28 condamnați, reprezentanți ai Casei teritoriale de asigurări sociale, Agenției teritoriale pentru ocuparea forței de muncă și Agenției servicii publice din or. Taraclia.

Astfel, în cadrul ședinței, specialiştii au informat persoanele private de libertate despre posibilităţile obţinerii datelor, privind modul de perfectare şi eliberare a actelor de identitate, acordarea și eliberarea certificatelor de stare civilă, actelor necesare înregistrării căsătoriei precum și despre situaţia de pe piaţa muncii, locurile vacante şi condiţiile de angajare după eliberare.

Asemenea activități sunt realizate cu scop de  pregătire către eliberare a deţinuţilor , în vederea informării acestora referitor la serviciile prestate de instituţiile ce oferă susţinere în soluţionarea problemelor sociale.

Menţionăm că, astfel de ore informative se organizează cu regularitate în toate instituţiile penitenciare din ţară şi sunt dovadă a sprijinului autorităților pentru o reintegrare eficienta a deținuților, în societate.

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md