Astăzi, 15 ianuarie 2020, directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru și conducători ai subdiviziunilor structurale, s-au întâlnit cu președintele Federației SINDASP, Vlad Canțîr și reprezentanții Asociației Sindicale a sistemului administrației penitenciare, pentru inițierea unui proces de îmbunătățire a prevederilor Contractului Colectiv de Muncă.
Aplicarea la începutul anului 2020 a prevederilor Contractului Colectiv de Muncă de către instituțiile sistemului administrației penitenciare a marcat îmbunătățirea proceselor de activitate ale angajaților, dar a scos în evidență necesitatea abordării unor prevederi.
Astfel, părțile au convenit în privința inițierii procesului de îmbunătățire a Capitolelor II și III din contract, “Timpul de muncă”, “Timpul de odihnă”, ce vor fi corelate cu misiunea respectării drepturilor angajaților. Procesul de îmbunătățire a prevederilor Contractului Colectiv de Muncă nu suspendă aplicarea normelor acestuia în privința membrilor de sindicat.
Pentru informare, la 24 octombrie 2019, conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor și Asociației Sindicale a sistemului administrației penitenciare au semnat Contractul Colectiv de Muncă la nivelul sistemului administrației penitenciare pentru anii 2020-2022, intrat în vigoare la 01 ianuarie 2020.
Serviciul mass-media ANP
Tel: (022) 409-767

