Skip to main content

Grupul de lucru inter-instituțional privind reorganizarea întreprinderilor de stat fondate în cadrul sistemului penitenciar, constituit în temeiul ordinului MJ nr. 173 din 17.06.2024, a trasat noi obiective de lucru

Într-o ședință de lucru care s-a desfășurat în aceste zile la Penitenciarul nr. 7 – Rusca, grupul inter-instituțional privind reorganizarea întreprinderilor de stat fondate în cadrul sistemului penitenciar s-au întrunit pentru a discuta aspecte ce țin de activitate și legalitate.

La ședință au fost prezenți: directorul Administrației Naționale a Penitenciarelor Anatolie Falca, reprezentanți din cadrul direcției industrie penitenciară din cadrul ANP, din cadrul Agenției Proprietăți Publice, a Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, dar și administratori ai întreprinderilor de stat fondate în cadrul sistemului penitenciar.

Reuniunea a demarat cu discursul directorului ANP, care a menționat importanța activității întreprinderilor în procesul de resocializare a deținuților, de implicare a acestora în câmpul muncii, reiterând și necesitatea reorganizării întreprinderilor de stat astfel încât să fie păstrată funcționalitatea acestora.

Inițial, cei prezenți la întrunire au fost familiarizați cu modul și condițiile de executare a pedepsei persoanelor condamnate, participarea la activități individuale de resocializare și programe de grup, instruirea și obținerea profesiei, și organizarea procesului de producere desfășurat de Î.S. ,,Russca”, în atelierul de producere amplasat în interiorul Penitenciarului nr. 7 – Rusca.

În continuare, cu referire la subiectul ședinței, membrii Grupului au menționat că urmează a fi interpelate autoritățile statului pentru a evita eventuale neconformități în ce privește cadrul legislativ.

Administratorii întreprinderilor la rândul său au expus pe lângă dificultățile pe care le întâmpină în cadrul activității și viziunile menite să sporească implicarea condamnaților la muncă, inclusiv, prin solicitarea oferirii unor garanții din partea statului de ordin fiscal.

La final, fiecare membru al Grupului de lucru s-a expus privind viziunea personală vizavi de subiectele abordate în cadrul ședinței, iar Anatolie Falca a menționat, că adoptarea unei decizii în acest sens trebuie fundamentată, inclusiv și reieșind din concluziile anterioare a experților ce au acordat asistență pe domeniul industriei penitenciare.

Urmare, membrii Grupului de lucru s-a expus privind oportunitatea fuzionării unor întreprinderi de stat, cum ar fi Î.S. ,,Russca” cu Î.S. ,,Complexul nr.1 Leova”, însă, Dl Sergiu Balan, administratorul Î.S. ,,Russca”, a menționat că existența creanțelor ar fi o povară pentru întreprinderea pe care o gestionează, fiind susținut și de către ceilalți administratori ai întreprinderilor, care au solicitat să fie scutiți de preluarea datoriilor de la alte întreprinderi.

Totodată, cei prezenți au discutat aspecte ce țin de posibilitatea dezvoltării în continuare a activității economice, facilități în activitatea economică, cum ar fi scutire de TVA.

Președintele grupului de lucru, va convoca următoarea ședință în funcție de rezultatele obținute pe parcurs.

 

Serviciul mass-media și comunicare al ANP

Tel: 0 22 409 767