Skip to main content

Funcționarii sistemului administrației penitenciare, participanți la Conferința Națională HIV/SIDA 2019

Directorul interimar al ANP, Vladimir Cojocaru, împreună cu un grup de funcționari din cadrul ANP au participat, ieri, 16 decembrie curent, la deschiderea Conferinței Naționale HIV/SIDA 2019, ediția a VII-a.

Principalele teme abordate, în cadrul conferinței, sunt rezultatele și progresele înregistrate în domeniul prevenirii şi controlului infecţiei HIV/SIDA în Republica Moldova, accesibilitatea la tratament inovator și calitativ a persoanelor infectate, crearea unei platforme de dialog cu specialiștii din domeniu, precum și conjugarea eforturilor pentru formularea strategiilor și obiectivelor concrete la nivel național.

Evenimentul se desfășoară pe parcursul a două zile și reunește specialiști ai instituțiilor medicale și ai organizațiilor implicate în procesul de analiză, monitorizare sau implementare a politicilor în domeniul HIV/SIDA la nivel național.  

Menționăm că, pentru sistemul administrației penitenciare, finalitatea conferinței este fortificarea acțiunilor de prevenire, diagnostic, tratament şi îngrijire a persoanelor private de libertate infectate cu HIV/SIDA.

Conferința Națională HIV/SIDA 2019 este parte a campaniei naționale „E în puterea ta să oprești epidemia HIV”, desfășurată cu ocazia Zilei Mondiale de combatere a SIDA, marcată anual la 1 decembrie.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel.: 022 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md