În perioada 27-29 noiembrie curent, directorul Penitenciarului nr.9-Pruncul, Eduard Timofei, împreună cu psihologul instituției, Rodica Stici, participă la cea de-a doua Conferință internațională cu genericul „Politici în domeniul drogurilor”, desfășurată la Kiev, Ucraina.
Din delegația Republicii Moldova mai participă reprezentanți ai AO „Inițiativa Pozitivă”, angajați ai MAI, precum și un fost rezident al Comunității Terapeutice din cadrul Penitenciarului nr.9-Pruncul.
În cadrul evenimentului, funcționarii sistemului administrației penitenciare au prezentat activitatea de reabilitare a Comunității Terapeutice și au împărtășit succesele și dificultățile întâmpinate privind activitatea în domeniul implementării programelor de reabilitare a condamnaților foști consumători de droguri.
Evenimentul a fost susținut financiar de UNODC și Grupul Pompidou al Consiliului Europei.
Serviciul mass-media al ANP
Tel.: 022 409-767
E-mail: presa@anp.gov.md

