Skip to main content

Festivalul „Mărțișor” a ajuns și la Penitenciarul nr.7-Rusca

În primele zile ale primăverii, Festivalul Internațional de Muzică „Mărțișor”, a descins și la Penitenciarul nr.7-Rusca, eveniment organizat de către Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici”.

Constantin Moscovici, Marian Stîrcea, interpreta din Rusia, Olga Serkova au cântat și au binedispus auditoriul cu renumitele piese, creând o atmosferă de sărbătoare pentru femeile din detenţie.

Printre oaspeții de onoare ai evenimentului a fost ministrul justiției, Fadei Nagacevschi, care a vizitat spațiile locative ale instituției, dar și ÎS „Russca” unde deținutele sunt angajate. De asemenea, anticipând Ziua Internațională a Femeii, ministrul a venit cu flori și un mesaj de felicitare pentru angajate și deținute.

Deţinutele s-au arătat impresionate de prestația artiștilor și au savurat acest eveniment căci, doar ei, artiștii de valoare ai țării noastre pot sensibiliza cea mai firavă coardă a sufletului. Femeile din detenție la rândul lor, au prezentat numere artistice, întinzând hore de zile mari, dansând și veselindu-se.

La finele concertului, deținutele au aplaudat îndelung, mulțumind din suflet organizatorilor pentru excepționalul eveniment oferit în dar în ajunul Zilei Internaționale a Femeii.

Festivalul Internațional de Muzică ,,Mărțișor”, ediția a 54-a, a fost inaugurat duminică, 1 martie 2020 și aduce 53 de spectacole muzicale cu participarea celor mai renumite colective artistice din țară, dar și din afara țării.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel.: 022 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md