Skip to main content

Deţinuţii – informaţi cu referire la liberarea condiţionată de pedeapsă înainte de termen

Un grup de deținuți din custodia Penitenciarului nr.8-Bender a participat astăzi, 26 septembrie 2019, la o oră informativă, cu tema „Importanța realizării măsurilor planificate conform planului individual de resocializare”.

Activitatea a fost organizată de către Secția reintegrare socială a instituției, la care au participat 18 condamnați și face parte din Planul măsurilor planificate în trimestrul III al anului 2019.

Astfel, persoanele private de libertate au fost informate asupra măsurilor obligatorii spre realizare și celor opționale; le-au fost explicate prevederile art. 91 din Codul Penal al Republicii Moldova, modalitatea de prezentare a deținuților în cadrul comisiei penitenciare și criteriile în baza cărora aceștia sunt examinați, menționându-se că scopul de bază al planului individual de resocializare este de a asigura procesul de reintegrare eficientă a deținuților după eliberare în societate.

Menționăm că, astfel de activități se organizează cu regularitate în toate instituțiile de detenție din țară, în vederea informării persoanelor private de libertate.

                                              

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md