Skip to main content

Descoperire, prevenire, sancționare și neadmitere. Acțiunile de stopare a ilegalităților în instituțiile penitenciare continuă

Continuarea perchezițiilor în instituțiile penitenciare din țară au devenit acțiuni permanente și absolut necesare în construirea și promovarea unui sistem în care corectitudinea să se manifeste în cel mai frumos spirit.

În ultimele 2 săptămâni ale lunii ianuarie, funcționarii publici cu statut special din cadrul Direcției siguranță și regim a Administrației Naționale a Penitenciarelor, de comun cu angajații responsabili pe același domeniu din teritoriu, au efectuat mai multe descinderi în penitenciarele din țară, în scopul verificării și depistării obiectelor și substanțelor interzise.

Astfel, în urma perchezițiilor efectuate, atât în celulele de detenție, cât și în spațiile adiacente au fost găsite 10 telefoane mobile. Totodată, în timpul verificării perimetrului de pază al Penitenciarului nr.18-Brănești, a fost depistat și ridicat un obiect de formă sferică învelit în bandă adezivă, în interiorul căruia se aflau 27 pastile Subutex. La fel, 25 Pastile Subutex au fost depistate și la Penitenciarul nr.6-Soroca, acestea fiind dosite într-un ascunziș improvizat. La Penitenciarul nr.11-Bălți, în rezultatul controlului de specialitate a fost depistată şi ridicată o substanță solidă de culoare cafenie cu miros specific asemănător cu drog de tip hașiș, care a fost aruncat de către o cetățeană venită la întrevedere cu o persoană aflată în detenție.

În scopul menţinerii ordinii şi securităţii în toate instituțiile penitenciare, angajaţii sistemului penitenciar, desfăşoară cu regularitate percheziţii planificate şi inopinate asupra persoanelor private de libertate şi în celulele acestora.

Administrația Națională a Penitenciarelor reamintește societății despre importanța respectării normelor legale și îndeamnă spre neadmiterea cârdășiei cu persoanele deținute în acțiuni care contravin normelor de drept.