În perioada 11–12 septembrie 2025, o delegație a Administrației Naționale a Penitenciarelor din Republica Moldova, condusă de comisar-șef de justiție Alexandru Adam, director al instituției, a efectuat o vizită de lucru la București.
Întâlnirile cu reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor din România au avut drept obiective:
consolidarea parteneriatului bilateral;
identificarea de noi direcții de colaborare;
schimbul de bune practici, în special în domeniile resurselor umane și tehnologiilor informaționale.
Discuțiile au reconfirmat importanța cooperării constante dintre sistemele penitenciare din Republica Moldova și România, ca fundament pentru dezvoltarea unui cadru solid de colaborare regională, sprijin reciproc și schimb de expertiză.
Administrația Națională a Penitenciarelor adresează sincere mulțumiri colegilor din România pentru deschiderea și angajamentul manifestat în consolidarea relațiilor bilaterale.

