Deşi serviciile divine, în biserica Penitenciarului nr.12-Bender, se desfășurau de ani buni, abia acum va răsuna dangătul unui clopot jertfit sfântului locaş.
În ajunul Sfintelor Sărbători Pascale, credincioșii din cadrul instituției penitenciare au avut parte de o frumoasă sărbătoare prilejuită de sfințirea noului clopot ale bisericii.
Slujba de sfințire a fost săvârșită de preotul capelan al penitenciarului, care și contribuit la realizarea acestei lucrări și instalarea lui pe teritoriul bisericii penitenciarului. După slujba de sfințire, preotul a rostit un cuvânt de învățătură despre importanța clopotelor pentru credincioși și i-a binecuvântat pe toți cei prezenți.
Astfel, la biserica din Penitenciarul nr.12-Bender a mai apărut un glas care va chema credincioşii la credinţă.

