Skip to main content

Programul USAID pentru Justiție Transparentă continuă să sprijine sectorului judecătoresc din Republica Moldova

Astăzi, 25 iunie 2020, Ministerul Justiției a fost gazda unei conferințe de presă online privind asistența acordată de către poporul american pentru extinderea utilizării sistemului de videoconferință în instanțele judecătorești din Republica Moldova.

La eveniment au participat ministrul justiției, Fadei Nagacevschi; directorul interimar al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Vladimir Cojocaru; Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, E.S. Dereck J. Hogan; directorul Misiunii Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) în Moldova, Scott Hocklander și directoarea Programului USAID pentru Justiție Transparentă, Cristina Malai.

În intervenția sa, ministrul justiției a declarat că: „Instituționalizarea și extinderea utilizării sistemelor de videoconferință reprezintă una dintre prioritățile Ministerului Justiției, acest obiectiv fiind prevăzut și în proiectul Strategiei pentru Asigurarea Independenței și Integrității Sectorului Justiției (SAIISJ) 2020-2023, elaborat de Ministerul Justiției în comun cu partenerii de dezvoltare și societatea civilă. Astfel, ne propunem să asigurăm utilizarea aplicației de videoconferință în cauzele penale la nivelul întregului sistem judecătoresc precum și extinderea graduală a aplicării acesteia pentru examinarea și a altor categorii de cauze”.

La rândul său, directorul interimar al ANP a menționat că: „Utilizarea sistemului de videoconferință și-a demonstrat utilitatea în special în perioada stării de urgență și a permis ca ședințele de judecată să nu fie sistate, totodată utilizarea videoconferinței și pe perioada stării de urgență în sănătate publică, ajută la prevenirea răspândirii infecției COVID-19 în instituțiile penitenciare”.

Aplicația de videoconferință a fost pilotată în instanțele judecătorești și în instituțiile penitenciare în noiembrie 2018. În total, din noiembrie 2018, când s-a început pilotarea aplicației de videoconferință și până în prezent, instanțele au desfășurat aproximativ 5.700 de ședințe de judecată prin videoconferință, economisind circa 3.5 milioane de lei moldovenești din contul transportării și escortării deținuților la ședințele de judecată.