Perioada Sărbătorilor Pascale ne unește să fim mai buni, mai darnici, mai luminoși. Angajații și deținuții sistemului penitenciar mențin frumoasa tradiție de a participa la activități caritabile.
Materializând tabloul schimbării prin puterea exemplului, deținuții Penitenciarului nr.9-Pruncul au participat ieri, 20 aprilie, la amenajarea terenului de joacă al Instituției de educație timpurie nr.5, sectorul Râșcani din or. Chișinău. Deținuții au confecționat un complex de joacă, ce presupune o fântână ornamentată cu motive tradiționale, care a fost instalată pe teritoriul instituției.
Faptele bune se materializează prin participare, de aceea o altă acțiune de caritate a fost realizată de către angajații Penitenciarului nr.6-Soroca, care impulsionați de drama a două familii, le-au adus frânturi de zâmbet și un mic sprijin. Familiile au fost bucurate cu daruri și produse de primă necesitate (produse alimentare și de igienă, rechizite, dulciuri și jucării).
Astfel de acțiuni au rolul de a consolida legătura persoanelor deținute cu societatea civilă, dar şi de a conștientiza a puterea binelui și asumarea unor neajunsuri ca impuls pentru studiu și muncă, nu ca motiv de recădere.
Pe această cale, conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor aduce sincere mulțumiri tuturor celor care din îndemnul inimii au participat la acțiuni caritabile întru susținerea celor care au nevoie de mai multe bucurii și clipe de fericire.

