Pe parcursul săptămânii curente, angajații Direcției siguranță și regim, împreună cu personalul secțiilor de profil din subdiviziunile subordonate ANP, au desfășurat mai multe măsuri speciale privind combaterea și păstrarea substanțelor și obiectelor interzise în penitenciarele: nr.3-Leova, nr.5-Cahul și nr.9-Pruncul.
Astfel, în cadrul perchezițiilor, la locurile de trai ale deținuților și în spațiile adiacente, au fost depistate și ridicate: telefoane mobile și accesorii pentru acestea, cartele SIM, căști cu microfon, seturi de cărți de joc, un modem wi-fi și 15 litri de basamac.
Obiectele interzise depistate au fost ridicate și documentate conform legii, ulterior predate organelor de poliție. Pe parcursul derulării măsurilor de siguranță și regim, incidente nu au fost înregistrate.
Administrația Națională a Penitenciarelor întreprinde toate măsurile necesare în vederea asigurării ordinii de drept, legalității şi egalității în instituţiile penitenciare. Funcționarii sistemului administrației penitenciare depun o muncă enormă, în mod continuu, pentru combaterea fenomenului de transmitere și păstrare a obiectelor interzise în instituțiile penitenciare, pentru a oferi siguranță cetățenilor, în special, a celor aflați în detenție.

