Skip to main content

„Pământul este ceea ce avem toți în comun”. Ai grijă de el!

22 aprilie - Ziua Pământului, eveniment sărbătorit pentru a ne reaminti că planeta Pământ și ecosistemele sale ne oferă condițiile necesare pentru întreținerea vieții.

Ziua Pământului oferă oportunitatea de a reaminti oamenilor din întreaga lume asupra degradării mediului înconjurător, asupra efectelor poluării şi să ne inițieze cu privire la acțiunile pe care fiecare dintre noi le poate întreprinde pentru a ajuta la conservarea naturii.

Cu această ocazie, persoanele private de libertate au participat la ore informative în cadrul cărora au fost familiarizați cu geneza și semnificația acestei zile, deținuții au vizionat filme documentare, au realizat postere și desene tematice, iar prin intermediul postului de radio din incinta Penitenciarului nr.7-Rusca au fost transmise curiozități despre Ziua Pământului și sfaturi utile despre modul de protejare a mediului înconjurător.

Scopul activității l-a constituit valorificarea inițiativelor, promovarea unei atitudini pozitive fată de sărbătorile internaționale, implicarea şi participarea directă a deținuților la evenimentele socio-culturale.

Ziua Planetei Pământ a fost declarată sărbătoare oficială de către Organizația Națiunilor Unite (ONU), în anul 2009 și subliniază necesitatea promovării armoniei cu natura pentru un viitor mai curat și mai verde.