Skip to main content

Campanie de conștientizare privind HIV/SIDA promovată în sistemul penitenciar

În contextul Zilei mondiale de combatere a SIDA, în perioada 1-20 decembrie, în sistemul penitenciar, se desfășoară o campanie de informare despre căile de transmitere ale virusului imunodeficienței umane (HIV), importanța testării și inițierii precoce a tratamentului antiretroviral.

Astfel, ieri, 6 decembrie 2022, funcționarii sistemului administrației penitenciare și persoanele private de libertate au participat la o sesiune informativă online, desfășurată de către coordonatorul Programului național pentru prevenirea și controlul HIV/SIDA și al infecțiilor cu transmitere sexuală, Iurie Climașevschi, în colaborare cu AO „Inițiativa Pozitivă”.

În continuare sunt planificate inclusiv acțiuni prin care să fie încurajată toleranța față de persoanele care trăiesc cu această infecție. La fel, deținuții, pe durata campaniei, vor participa la acțiuni de sensibilizare, conștientizare, educare și promovare a testării la HIV.

Ziua mondială de combatere SIDA, marcată anual la 1 decembrie, în acest se desfășoară cu genericul „Egalizare”. În acest context, Organizația Mondială a Sănătății face apel către liderii globali și cetățenii să recunoască și să abordeze inegalitățile care împiedică progresul în eliminarea SIDA și egalizarea accesului la serviciile esențiale pentru HIV, în special pentru copii și grupurile de risc.