În perioada 16-22 octombrie curent se desfășoară Campania națională „Săptămâna de luptă împotriva traficului de ființe umane”, în contextul marcării Zilei Europene de luptă împotriva traficului de persoane.
Astfel, timp de o săptămână în instituțiile penitenciare din țară au fost organizate și desfășurate activități informative cu această tematică, au fost vizionate filme documentare, desfășurate instruiri și analizate istorii reale ale victimelor traficului de ființe umane.
Scopul campaniei este de a sensibiliza și informa publicul despre traficul de persoane, migrația ilegală, riscurile și consecințele acestui fenomen.
Marcarea acesteia este o chemare la acțiune pentru creşterea gradului de conştientizare despre fenomen, prevenirea și combaterea acestuia, dar şi necesitatea promovării politicilor naționale de asistență şi protecţie a drepturilor victimelor care au suferit în urma acestui flagel.
Campania se înscrie în obiectivele Strategiei Naționale cu privire la prevenirea și combaterea traficului de ființe umane pentru anii 2018-2023, care prevede necesitatea promovării acțiunilor de informare a publicului general și de prevenire a fenomenului de trafic de ființe umane, cu un accent sporit pe grupurile cele mai vulnerabile.

