Funcționarii sistemului penitenciar au participat astăzi, 29 martie 2022, la Conferința „Managementul evenimentului de donare voluntară a sângelui și componentelor sanguine”.
Evenimentul a întrunit reprezentanții instituțiilor de asigurare a ordinii publice și apărare, în vederea sporirii gradului de promovare și recrutare eficientă a donatorilor voluntari de sânge și componente sanguine și instruirii formatorilor în pregătirea recrutorilor pentru donarea voluntară de sânge.
În cadrul evenimentului participanții a inițiat discuții despre activitățile de organizare a evenimentului de donare a sângelui și componentelor sanguine în cadrul colectelor mobile, cadrul legal, ce reglementează donarea de sânge și transfuzia sanguină, recrutarea donatorilor voluntari, dar și experiența internațională în domeniul voluntariatului în donarea de sânge.
Conferința a fost organizată în cadrul Programului național de securitate transfuzională și autoasigurare a țării cu produse sanguine.

