Skip to main content

Conducerea ANP participă la Conferința ştiinţifică internațională ,,Infracţiunea – Răspunderea penală – Pedeapsa. Drept și Criminologie”, ediția a II-a

Astăzi, 24 martie 2022, directorul adjunct al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Liuba Jignea-Suveica, participă la Conferința ştiinţifică internațională ,,Infracţiunea – Răspunderea penală – Pedeapsa. Drept și Criminologie”, ediția a II-a.

Conferința reunește reprezentanții mediului academic, ai instituțiilor guvernamentale și ai sistemului judiciar, cu scopul de a discuta problemele şi provocările ce stau în fața teoriei și practicii penale, pe baza investigațiilor întreprinse de participanții la conferință. Astfel, sesiunile de discuții din cadrul Conferinței sunt organizate în două panele: Panelul I – Reforma în sectorul justiției: realități și perspective și Panelul II – Dreptul penal. Partea generală.

În mesajul de salut, directorul adjunct al ANP, a mulțumit pentru oportunitatea de a participa în calitate de invitați în cadrul Conferinței științifice internaționale, remarcând importanța implicării ANP la evenimentele care vin să pună în valoare practicile pozitive existente și ideile inovative, ce apar drept urmare a unor analize ample, de durată, cu scopul de a diminua comportamentele deviante, delicvente și infracționale. „Vrem ca în viitor ANP să intervină în cadrul conferințelor științifice, nu doar pentru a prelua bunele practici, dar și în calitate de instituție care poate furniza materiale științifice pentru instituțiile universitare, ce pot deveni obiective de curs pentru studenții de la facultățile de drept, criminologie, securitate, psihologie și asistență socială”, a subliniat Liuba Jignea-Suveica.

Evenimentul se desfășoară în zilele de 24 și 25 martie și este organizat de Facultatea de Drept a Universității de Stat din Moldova, în parteneriat cu Inspectoratul Național de Probațiune și în colaborare cu Facultatea de Drept și Științe Administrative a Universității „Ovidius” din Constanța, România.