Astăzi, 23 mai, administrația Penitenciarului nr.11-Bălți, în colaborare cu Agenția Teritorială pentru Ocuparea Forței de Muncă Bălți și cu sprijinul Serviciului de probațiune, au organizat o masă rotundă cu participarea deținuților, cu genericul „Serviciile ANOFM destinate persoanelor care se pregătesc pentru eliberare”.
În cadrul întrunirii s-a discutat despre starea de lucruri pe piața muncii, posibilitatea de a beneficia de formare profesională, stabilirea dreptului de ajutor de șomaj sau alocație de reintegrare profesională și despre târgurile locurilor de muncă.
Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă derulează o serie de programe pentru integrarea sau reintegrarea socială a persoanelor private de libertate după eliberarea acestora. Astfel, agențiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă pun la dispoziția persoanelor private de libertate informaţii despre serviciile pe care le oferă, în vederea promovării ofertei de locuri de muncă, respectiv a selectării viitorilor angajaţi din rândul persoanelor private de libertate care urmează să fie puse în libertate în perioada următoare.
Administrația Națională a Penitenciarelor și Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă cooperează în baza unui acord, potrivit căruia agenţiile teritoriale în comun cu penitenciarele asigură deținuții cu servicii de informare şi consiliere profesională, mediere a muncii şi formare profesională. La fel, Agențiile teritoriale de muncă trimestrial fac vizite în penitenciare, pentru asistența persoanelor care le-a mai rămas 6 luni până la eliberare.
Serviciul mass-media
Tel.: 022 409-767
e-mail: presa@anp.gov.md

