Skip to main content

A fost semnat Contractul colectiv de muncă cu Asociaţia Sindicală a Sistemului Administrației Penitenciare, afiliată Federaţiei „SindASP”

Astăzi, 24 octombrie 2019,  la sediul Confederației Naționale a Sindicatelor a fost semnat Contractul Colectiv de Muncă pentru anii 2020-2022 între Administrația Națională a Penitenciarelor şi Asociaţia Sindicală a Sistemului Administrației Penitenciare, afiliată Federaţiei Sindicatelor Angajaţilor din Serviciile Publice.

 

Negocierile în cadrul dialogului social s-au soldat cu elaborarea unui act juridic, care conţine clauze şi garanţii sociale, economice şi de muncă pentru salariaţii din cadrul sistemului administrației penitenciare, care sunt membri de sindicat.

 

Astfel, pe lângă un şir de drepturi acordate de legea specială, funcționarilor din cadrul sistemului administrației penitenciare li se acordă  drepturi mai extinse: pauza de masă cu durata de 30 de minute, care se va include în programul de muncă, ajutor material în conformitate cu prevederile art.1651 din Codul muncii, posibilitatea efectuării unor investigații medicale peste hotarele Republicii Moldova sau tratament sanatorial, asigurarea asistenţei juridice membrilor de sindicat, etc. Toate aceste revendicări au fost posibile ca rezultatul unei colaborări constructive cu partenerii noștri sociali.

 

Din partea Administrației Naționale a Penitenciarelor contractul a fost semnat de dna director, Liuba Jignea-Suveica, iar din partea Asociaţiei Sindicale a Sistemului Administrației Penitenciare, a semnat dna Larisa Frija.

 

Prevederile Contractului colectiv de muncă intră în vigoare la 1 ianuarie 2020.

 

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

e-mail: presa@anp.gov.md