Skip to main content

Funcționarii sistemului administrației penitenciare, participanți la Conferința „Educație mai bună în penitenciare"

Angajații sistemului administrației penitenciare, șefi ai secțiilor de reintegrare socială în comun cu reprezentanți ai birourilor de probațiune, organizații necomerciale și internaționale, au participat la Conferința „Educație mai bună în penitenciare".

Evenimentul a avut drept scop fortificarea pe agenda publică a subiectului facilitării accesului la o educație cât mai diversă în penitenciare și avantajelor pe care le va dobândi întreaga societate, dacă persoanele aflate în detenție vor putea învăța.

În cadrul conferinței au fost prezentate bunele practici internaționale privind educarea adulților în penitenciare, au fost stabilite riscurile și amenințările, precum și acțiunile prioritare pentru anul viitor cu referire la extinderea accesului la educație de calitate în penitenciare. De asemenea, celor prezenți le-au fost prezentate rezultatele activității Comunității Terapeutice din Penitenciarul nr.9-Pruncul, deschisă în luna iulie 2018.

Conferința „Educația mai bună in penitenciare”, a fost organizată la inițierea AO „Inițiativa Pozitivă” în parteneriat cu Administrația Națională a Penitenciarelor, cu suportul financiar al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei și DVV International Moldova.

 

Serviciul mass-media al ANP

Tel: (022) 409-767

E-mail: presa@anp.gov.md