Ieri, 18 decembrie curent, angajații sistemului administrației penitenciare, șefi ai secțiilor de reintegrare socială în comun cu reprezentanți ai birourilor de probațiune, organizații necomerciale și internaționale, au participat la Conferința „Educația în penitenciare: trecut, prezent și viitor”.
Conferința a avut drept scop consolidarea eforturilor instituțiilor de stat, sectorului neguvernamental și sectorului de afaceri pentru extinderea accesului la educație de calitate a deținuților în penitenciare.
În cadrul conferinței au fost prezentate bunele practici internaționale privind educarea adulților în penitenciare, au fost stabilite riscurile și amenințările, precum și acțiunile prioritare pentru anul viitor cu referire la extinderea accesului la educație de calitate în penitenciare. De asemenea, celor prezenți le-au fost prezentate rezultatele activității Comunității Terapeutice din Penitenciarul nr.9-Pruncul, deschisă în luna iulie anul curent.
La final, participanții au analizat experiența de interacțiune și consolidare a potențialului în extinderea accesului la educație de calitate în penitenciare.
Conferința „Educația în penitenciare: trecut, prezent și viitor”, a fost organizată la inițierea AO „Inițiativa Pozitivă”, cu suportul financiar al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei și DVV International Moldova.
Serviciul mass-media al ANP
Tel: (022) 409-767
e-mail: presa@anp.gov.md

