Complementar prevenirii săvârșirii noilor infracțiuni, un rol esențial al sistemului penitenciar este combaterea păstrării și circulației obiectelor și substanțelor interzise în penitenciare, prin formarea unei atitudini corecte față de regulile de conviețuire socială și respectarea ordinii de drept în instituțiile de detenție. Astfel, pentru atingerea acestor obiective angajații responsabili de domeniile de siguranță și regim penitenciar au depistat și ridicat mai multe obiecte interzise și băuturi alcoolice.
În context, ieri, 6 martie 2023, angajații Penitenciarului nr.4-Cricova au efectuat percheziții inopinate în zona de producere a instituției. În cadrul măsurii desfășurate, dintr-un ascunziș, au fost depistate și ridicate 14 telefoane mobile și accesorii pentru acestea, 8 litri de băutură alcoolică „basamac” și 5 seturi de cărți de joc.
Tot la Penitenciarul nr.4-Cricova, angajații au contracarat o tentativă de introducere a obiectelor interzise în instituție. Mai exact în urma unei verificări minuțioase a unui colet, transmis de o persoană civilă în vârstă de 58 de ani, destinat unui deținut în vârstă de 57 de ani, angajații penitenciarului au depistat 145g de substanță vegetală cu miros specific.
De asemenea, la Penitenciarul nr.13 în timpul verificării pachetului cu provizii, destinat unei persoane deținute în instituția penitenciară, angajații au depistat într-o pereche de adidași 400 de lei. Banii urmau să ajungă la un deținut în vârstă de 24 de ani.
Toate obiectele și substanțele interzise depistate și ridicate au fost documentate și transmise organelor de poliție.
Administrația Națională a Penitenciarelor este permanent preocupată de crearea unui mediu penitenciar sigur, depunând, în acest sens, eforturi susținute, în vederea prevenirii, identificării și combaterii fenomenului infracțional.

