Angajații Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) au participat astăzi, 18 octombrie 2022, la un atelier de instruire, în scopul aprofundării cunoștințelor privind subiecte din domeniul prevenirii torturii și relelor tratamente.
În cadrul seminarului, desfășurat de șeful Direcției prevenirea torturii a Oficiului Avocatului Poporului (OAP), Alexandru Zubco s-a discutat despre Convenția împotriva torturii și altor pedepse ori tratamente cu cruzime, inumane sau degradante, regulile lui Nelson Mandela, procedura de identificare, înregistrare și raportare a pretinselor cazuri de tortură, tratament inuman sau degradant, standardele minime de întreținere a condamnaților etc.
Totodată, echipa ANP a analizat studii de caz și au putut însuși criteriile de identificare a faptelor de abuz, ce pot reprezenta fapte de tortură sau tratamente inumane și degradante.

