Skip to main content

Campania împotriva consumului și traficului ilicit de droguri „Împreună pentru viață”

Administrația Națională a Penitenciarelor a participat la susținerea  Campaniei „Împreună pentru viață”, desfășurată la 07 iulie curent, în Piața Marii Adunări Naționale din centrul capitalei, eveniment dedicat „Zilei internaționale împotriva consumului și traficului illicit de droguri”.

 

Acțiunea a avut drept scop de a informa și sensibiliza societatea civilă cu privire la problema drogurilor în rândurile tinerilor, consecințele consumului de droguri și promovarea unui mod sănătos de viață pentru o generație sănătoasă și o țară prosperă.

 

Prin panouri, pliante, material informativ, angajații ANP au susținut buna intenție a Asociației Obștești „Inițiativa Pozitivă” întru organizarea și desfășurarea acțiunii respective.

 

Menționăm, că activitatea angajaților Administrației Naționale a Penitenciarelor este focusată și pe combaterea consumului de droguri, contracararea pătrunderii acestora în penitenciare, dar şi reducerea numărului de persoane consumatoare de droguri, prin implimentarea programenlor și intervențiilor pentru aceștia sau pachetul comprehensiv de servicii de reducere a riscurilor.

 

La manifestare au fost prezenți: Secretarii Generali de Stat ai Ministerului Justiției, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, reprezentanți ai Ministerului Educației, Culturii și Cercetării și ONG-uri de profil, care au organizat o serie de activităţi specifice, de informare, sensibilizare şi educare a populaţiei cu privire la problematica drogurilor.

 

Reamintim, că anual, la 26 iunie este marcată „Ziua internaţională împotriva abuzului şi traficului ilicit de droguri”, menită să crească gradul de conştientizare privind problema majoră pe care o reprezintă drogurile pentru societate.

 

Serviciul mass-media

Tel: (022) 409-767

e-mail: presa@anp.gov.md