Directoarea adjunctă a Administrației Naționale a Penitenciarelor, Liuba Jignea-Suveica, a efectuat, pe parcursul săptămânii curente, vizite de lucru în penitenciarele nr.4-Cricova, nr.5-Cahul, nr.10-Goian și nr.11-Bălți, în care a salutat efectivul și a organizat ședințe de lucru unde au fost discutate provocările și prioritățile pe termen scurt.
În cadrul discuțiilor au fost abordate preponderent subiecte actuale ce țin de funcționalitatea instituțiilor penitenciare și propunerile de îmbunătățire a activității sistemului penitenciar. Discuțiile au mai vizat, de asemenea, și analiza nivelului de îndeplinire a obiectivelor din Planul de acțiuni al ANP pentru anul 2023 și definirea direcțiilor de activitate pentru următorul trimestru.
Directoarea adjunctă a vorbit despre importanța unui management eficient și a personalului bine pregătit pentru dezvoltarea capacităților instituțiilor penitenciare. Totodată, a subliniat necesitatea continuării efortului pentru a asigura tuturor deținuților respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, în scopul umanizării procesului de executare a pedepselor privative de libertate.
La finalul fiecărei vizite, directoarea adjunctă a încurajat eforturile de integrare a egalității de gen în procesele organizaționale ale instituțiilor și a stabilit sarcini pentru conducătorii instituțiilor, în măsura în care acestea să asigure respectarea normelor legale la adoptarea deciziilor, îmbunătățirea condițiilor de muncă și îndeplinirea corespunzătoare a atribuțiilor de serviciu.

